Útoky voči občianskemu sektoru zo strany politického extrému a konšpiračných médií sa za ostatné dva roky výrazne zintenzívnili. Stali sa aj súčasťou komunikácie viacerých politických strán. Preto na Slovensku vzniká nová platforma – HLAS OBČIANSKYCH ORGANIZÁCIÍ. Pôvodne ju založilo 34 organizácií, ktoré chcú upozorniť na dlhodobo neriešené témy občianskeho sektora.
Sme rodičia, susedia, vnučky, aktivisti aj odborníčky
Národná rada Slovenskej republiky už v tomto volebnom období riešila viaceré legislatívne návrhy, ktorých cieľom bolo obmedzenie činnosti mimovládnych neziskových organizácií (MNO) alebo stigmatizácia MNO financovaných a spolufinancovaných zo zahraničia. Príkladom môže byť návrh zákona z dielne Sme rodina obmedzujúci „lobbying“ MNO, ako aj návrh zákona z dielne ĽSNS o označovaní MNO ako zahraničných agentov.
„Citlivo vnímame, že prostredie pre mimovládne neziskové organizácie nie je také priaznivé ako pred pár rokmi, a to aj pre opakujúce sa verbálne útoky a niektoré legislatívne iniciatívy. Zatiaľ však nedošlo k žiadnym výrazným negatívnym zásahom do fungovania organizácií. S ohľadom na situáciu v okolitých krajinách však cítime potrebu proaktívne diskutovať nielen medzi sebou, ale aj s predstaviteľmi verejnej moci. A to predovšetkým o tom, aké podmienky by mali mať mimovládne organizácie pre svoje fungovanie, existenciu, kontrolu a financovanie,“ vysvetľuje Marcel Zajac (Centrum pre filantropiu), jeden zo zástupcov platformy.
Občianska spoločnosť – to sú všetci ľudia, ktorí sa zaujímajú o dianie v spoločnosti. „Nie je nás málo. Sme rodičia, susedia, vnučky, aktivisti aj odborníčky. Združujeme sa v organizáciách alebo iniciatívach, ktorých je na Slovensku niekoľko desiatok tisíc. Staráme sa o svoje okolie, zdravie, prírodu, seniorov, malých alebo chorých. Vykonávame watchdogovú činnosť, venujeme sa témam právneho štátu alebo ochrane ľudských práv. Mnohí ľudia chcú pomáhať a robia to nezištne. Aj napriek tomu, že máme na Slovensku dobre vybudovaný základný legislatívny i finančný rámec upravujúci registráciu, činnosť, podporu i kontrolu mimovládnych neziskových organizácií, občianska spoločnosť čelí narastajúcemu tlaku,“ zdôrazňuje Katarína Batková (Rada mládeže Slovenska), zástupkyňa platformy Hlas občianskych organizácií.
Prieskum verejnej mienky: Viac ako polovica ľudí verí mimovládkam
Hlas občianskych organizácií je neformálnou platformou občianskych iniciatív a mimovládnych neziskových organizácií, ktoré sa chcú aktívne podieľať na zveľaďovaní občianskej spoločnosti.Dlhodobou víziou platformy je prispieť k zlepšovaniu prostredia pre fungovanie občianskej spoločnosti v rámci legislatívneho a finančného rámca, ako aj vo vzťahu k výkonu verejnej moci. Zároveň chce budovať dobré vzťahy, vzájomnú podporu a otvorenú diskusiu dovnútra občianskeho sektora aj navonok. V diskusii s politickými stranami sa usiluje presadiť najlepšie návrhy na zachovanie, prípadne zlepšenie prostredia pre fungovanie občianskej spoločnosti na Slovensku.
Hnacím motorom pre víziu platformy sú aj odpovede ľudí v rámci prieskumu verejnej mienky. Podľa odpovedí na otázku „Povedzte prosím, do akej miery dôverujete alebo nedôverujete mimovládnym organizáciám?“ viac ako polovica opýtaných (55, 1 %) uviedla, že úplne alebo skôr mimovládnym organizáciám dôveruje.
Členstvo je plne otvorené aj ďalším občianskym iniciatívam a MNO, ktoré prejavia záujem stať sa súčasťou platformy.
Prieskum pre platformu Hlas občianskych organizácií realizovala agentúra Focus v období od 11.9.-17.9.2019, na reprezentatívnej vzorke N=1027 osôb, prostredníctvom metódy Omnibus – osobné dopytovanie. Prieskum vykonali kvótne na základe kvótnych znakov: pohlavie, vek, vzdelanie, kraj, veľkosť sídla a národnosť.